Správy

Skip Navigation LinksDomovská stránka > Správy > Zomrel Marian Puobiš

Zomrel Marian Puobiš

09. augusta, 2019

V štvrtok 8. augusta 2019 po ťažkej chorobe zomrel v Bratislave dramaturg, scenárista a dlhoročný člen odborných komisií Audiovizuálneho fondu Marian Puobiš.

Narodil sa 29. júla 1947 v Bratislave. V roku 1972 absolvoval štúdium divadelnej vedy na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Do Československej televízie v Bratislave nastúpil ešte ako študent. Počas rokov svojho pôsobenia v bratislavskom televíznom štúdiu bol dramaturgom a neskôr šéfredaktorom Redakcie literárno-dramatického vysielania aj šéfproducentom Producentského centra umeleckých programov.

Spolupracoval s významnými slovenskými režisérmi (Martin Hollý, Vido Horňák, Ivan Balaďa, Miloslav Luther, Dušan Trančík, Stanislav Párnický, Martin Šulík) a pripravil vyše 150 televíznych inscenácií a filmov (napr. cyklus Svetová próza na obrazovke, Svetová dráma na obrazovke). Mnohé z diel, na ktorých sa tvorivo podieľal, získali významné ocenenia na zahraničných prehliadkach a festivaloch (Mário a kúzelník, Záhrada, Krajinka, Papierové hlavy, Cudzinci). V rokoch 1995 až 1998 pôsobil ako dramaturg redakcie vlastnej tvorby v TV Markíza. Od roku 2003 pracoval ako dramaturg v TV JOJ. Je autorom a spoluautorom mnohých filmových scenárov ako napríklad Chodník cez Dunaj, Skús ma objať, Anjel Milosrdenstva, Útek do Budína, Krok do tmy. Od roku 2003 pedagogicky pôsobil na katedre réžie FTF VŠMU.

Marian Puobiš bol aktívnym členom odbornej komisie pre podprogram hraných audiovizuálnych diel už od založenia fondu v roku 2010. Svojimi odbornými skúsenosťami, osobnými vlastnosťami aj ľudsky korektným prístupom k posudzovaniu žiadostí významne prispel k formovaniu hodnotiacich kritérií, ako aj k transparentnosti a profesionalite podpornej činnosti fondu pre oblasť vývoja a produkcie hraných filmov a televíznych seriálov.

Česť jeho pamiatke!

Späť

Podmienky používania|Ochrana osobných údajov|Kontaktujte nás
Copyright © 2009 - 2011 Audiovizuálny fond. Všetky práva vyhradené.